FORUM   ROŚLINOŻERCY

Zapraszam do logowania się


#1 2011-04-08 18:36:33

 Urszula

Administrator

Zarejestrowany: 2011-03-27
Posty: 12
Punktów :   
WWW

Kliwia

Dzięki swym dekoracyjnym liściom i kwiatom, ten kwiat cieszy swym kwitnieniem nawet kilka razy w roku. Warto polubić tę roślinę, bo pieknie wygląda i ma niewielkie wymagania. Jest długowieczna , znosi suche i zadymione powietrze. Jej szerokie liście wyrastaja parami naprzeciwlegle i przylegaja do siebie u podstawy. Maja długość 40-600 cm i szerokość 4-6 cm. Zdrowe okazy wytwarzaja 5-6 liści rocznie. Pomarańczowoczerwone kwiaty (12-20 sztuk) w kształcie kielichów albo dzwonków zebrane są w baldach na wierzchołku pędu kwiatostanowego.
W kwiaciarniach spotkać można liczne jej odmiany o barwie kwiatów od jasnożóltej do ciemno pomarańczowej , o róznym stopniu rozwartości kwiatu , a formę 'Variegata' o liściach biało lub żółtawo prążkowanych.
Rośliny wymagają rozproszonego światła, a najlepiej czują sie przy oknie północnym lub południowowschodnim. Latem można je wystawić do ogrodu , w miejsce cieniste i ciepłe.
Aby zakwitnąć kliwia potrzebuje spoczynku zimowego 9ok. 60 dni).Zaś od października należy ograniczyć podlewanie i nawożenie. Ponadto obniżamy temperature powietrza do ok. 10-15 stopni i zapewniamy dostęp do światła- tak pisze poradnik , jednak ja nigdy do tego nie przywiązywałam uwagi a i tak 3-4 razy w roku mi kwitnie.
Kliwia lubi wilgotne powietrze. Od czasu do czasu dobrze jest spryskac liście spryskiwaczem ,albo po prostu zrobić jej zimny prysznic ,aby pozbyć sie osiadłego kurzu.
Nawożenie zaczynamy juz w marcu co dwa tygodnie az do sierpnia - tak jak większość kwiatów doniczkowych wystarczy im nawóz do kwiatów doniczkowych.
Dobra rada , gdy kwiat przekwitnie to zetnijmy pę kwiatowy jak najniżej wtedy szybko nam uschnie ,a za 2-3 miesiące znowu nam zakwitnie.
gdy zaobserwujemy ,ze roślinka nam się rozrosła przesadźmy ja tuz po kwitnieniu i podzielmy . Oddzielając przyrost już wykształcony - pamiętajmy aby zrobić to jak najdelikatniej aby nie uszkodzić korzeni. .

Moja Kliwia
http://i54.tinypic.com/15otqjb.jpg

http://i53.tinypic.com/fktw6q.jpg

Offline

 
Copyright © 2011 Forum Roślinożercy.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.routerws50.pun.pl www.narutouchihaforum.pun.pl www.tibiafun.pun.pl www.gwardiainnosa.pun.pl www.listek.pun.pl