FORUM   ROŚLINOŻERCY

Zapraszam do logowania się


#1 2011-04-01 17:36:35

 gosia

Nowy użytkownik

Skąd: Gdańsk
Zarejestrowany: 2011-03-30
Posty: 2
Punktów :   

Podstawowe gatunki szkodników

Często zdarza się że mimo dbania o roślinę nie rośnie ona tak jak powinna. Przyczyn może być wiele ale podstawowy problem to szkodniki które potrafią uprzykrzyć życie roślinie, a nawet ją zabić.
Wyróżniamy trzy podstawowe gatunki szkodników: przędziorek chmielowiec, misecznik cytrusowiec oraz wełnowiec cytrusowiec.
Latem rośliny może także atakować mącznik szklarniowy.
Wszystkie trzy gatunki szkodników potrafią w skrajnych wypadkach doprowadzić do śmierci rośliny. Zależy to od tego jak szybko zauważymy objawy żerowania szkodników oraz jakimi środkami będziemy je unicestwiać.
Trzeba pamiętać że stosowanie środków chemicznych nie jest obojętne dla domowników. Należy stosować to w ostateczności. Dlatego dobrze jest co jakiś czas przyjrzeć się listkom, abo nie dopuścić do całkowitego zaatakowania roślinki. Wtedy będzie możliwe wyleczenie cytrusika domowymi sposobami.
PRZĘDZIOREK CHMIELOWIEC.
http://oi53.tinypic.com/nex7xs.jpg
Zwany Czerwonym pajączkiem. Określenie to odnosi się do kilku gatunków szkodników z tego rodzaju. Największe jednak szkody wyrządzają: Przędziorek chmielowiec, oraz Przędziorek szklarniowiec. Żaden jednak samiec z podanych tu gatunków nie jest koloru czerwonego. Są raczej żółto-zielone i półprzeżroczyste. Niekiedy kolor ich przypomina barwą krzew na którym żerują.Samice natomiast w niektórych okresach w ciągu roku przybierają barwę jaskrawo-czerwoną. Przędzorki są blisko spokrewnione z pająkami, lecz są dużo od nich mniejsze. Mają zaledwie 0,5 mm długości. Ale jak przysłowie mówi "w jedności siła" tak i przędzirki tworzą liczne kolonie. Niestety identyfikacja rośliny dotkniętej atakiem jest dość trudna dla nie zorientowanego w temacie hodowcy. Często szkody zostają już mocno posunięte zanim pomyślimy o tym właśnie mikrobie. Prędkość działania ma tu kolosalne znaczenie i nie należy lekceważyć najmniejszych symptomów. Wcześnie podjęte kroki mogą zaważyć nawet nad uratowaniem lub utratą rośliny. Przędziorki żerują, wysasając sok z tkanek roślin. Na liściach można dostrzec plamki o jaśniejszym zabarwieniu Atak może objąć zarówno liście młode jak i starsze, młode łodygi i kwiaty.Charakterystyczna pajęczynka wiwoczna jest w pochewkach między liśćni a łodygą. Liście dostają z biegiem czasu coraz to większych plam, żółkną i opadają.Jest dużo środków pomagających przy inwazji tego szkodnika. ACTELIC 500EC, MAGNUS 200SC (najskuteczniejszy) oraz NISSORUN 050EC. Rośliny należy opryskiwać na balkonie a wnieść rośliny można dopiero po 12 godzinach . Zabieg należy powtórzyć po pięciu dniach. W tym czasie należy dokładnie przejrzeć całą roślinę, oraz zwrócić szczególną uwagę na spody liści oraz na ich brzegi.
MISECZNIK CYTRUSOWIEC
To niewielki owad który nakłówa listki i wysysa z nich sok. Samica misecznika tworzy w liściach i łodygach lekko wypukle, owalne i lekko brązowe "tarczki" dł. 5 mm i szer. 3 mm. Owad składa pod tarczką liczne jaja z których wylega się larwa. Larwa wędrując po roślinie wysysa z niej soki oraz pozostawia tzw rosę miodową. "Rosa" powoduje że liście są w tym miejscu bardziej błyszczące i lepkie. Wzrost rośliny jest zahamowany, a liście żółkną i opadają.Owad ten żeruje przeważnie od spodu liści i na łodygach . Należy do najbardziej uciążliwych posożytów.
http://i56.tinypic.com/mt3yg9.jpgPasożyt dokonują wielkiej szkody .Liście pokryte są lepką substancją i bardzo nieestetycznie wyglądają. Jeżeli nasza roślina zostanie już oblężona przez tego pasożyta to musimy znaleść skuteczny sposób na usunięcie nieproszonych gości. Można próbować domowych sposobów typu: zdrapywanie, przemywanie spirytusem, szarym mydłem, wyciągiem z tytoniu, wyciągiem z czosnku. Leczenie jest dosyć trudne lecz możliwe. Należy przemywać liście oraz usuwać "tarczki. Sprawdzonym sposobem jest przemywanie liści wodą z denaturatem w stosunku 1:1. Chemicznie można pozbyć się misecznika za pomocą preparatów takich jak MOSPILAN 20SP oraz CONFIDOR 200SL. Preparaty są mocno szkodliwe dla ludzi. Roślinę należy spryskać na zewnątrz i wnieść ja do pomieszczenia dopiero po 12-24 godzinach. Zabieg należy powtórzyć po sześciu dniach.
WEŁNOWIEC
http://i52.tinypic.com/i5dmpf.jpg
Jest bardzo groźnym i trudnym do zwalczenia szkodnikiem. Obecność tego szkodnika można poznać po białym, wełnistym nalocie na dolnej stronie liści, na młodych pędach oraz w kątach liściowych . Szkodnik wysysa sok z liści powodując ich żółkniecie, a następnie opadniecie. Wełnowca z uwagi na to iż jest to również gatunek miseczników likwiduje się tymi samymi preparatami co misecznika czyli MOSPILAN 20SP i CONFIDOR 200SL. Przemywanie liści również jak w przypadku misecznika (tarczników).

Ostatnio edytowany przez gosia (2011-04-01 17:41:48)


Pierwszy, który porównał kobietę do kwiatu, był wielkim poetą, ale następny był cymbałem.

http://i51.photobucket.com/albums/f354/gosia_1975/gg.jpg

Offline

 
Copyright © 2011 Forum Roślinożercy.pun.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.listek.pun.pl www.narutofight.pun.pl www.tibiafun.pun.pl www.narutouchihaforum.pun.pl www.routerws50.pun.pl